1. Műhelymunka - Molnár György

 03 Jul 2018 : 14:12

1. Műhelymunka

2018. április 20. (péntek)

 

1. Műhelymunka

2018. április 20. (péntek)

 

1. Műhelymunkánk rendkívül sok információt nyújtott nemcsak a Felvidékről érkező partnerszervezetünk képviselőinek, hanem a bihari kézművesek, érdeklődők számára is.

Molnár György, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet igazgatója A kultúra alapú gazdaságfejlesztés – A kárpát - medencei kenderfeldolgozás általános bemutatása című előadásában ismertette a kormány Észak - Magyarországon és a Székelyföldön megvalósított kendermag szétosztását és a mintatermesztési projektjét, megvalósításának ütemezését.2017. június-augusztusban megtörtént a célcsoportok kiválasztása, a fejlesztés módszertanának meghatározása, a programok és események előkészítése, a kapcsolatfelvétel a helyi partnerekkel, a projektszereplők adatbázisának létrehozása és az első műhelymunka is. Majd ezt követően, 2017. szeptember – novemberben több műhelymunka segítette a projektben résztvevők munkáját. Jelenleg zajlik az eredmények összegzése, a tapasztalatok megfogalmazása. Kiadványok segítségével bemutatta azt a közel 90 féle népi kézműves terméket, amelyek az ipari kenderből előállíthatók: textíliák (lakástextíliák, viselet és viseletkiegészítők, műszaki textíliák), használati tárgyak (papíralapú és hosszúrost alapú hasznosítások), kozmetikumok (bőrön maradók és lemosandók), élelmiszerek (nyers és hőkezelt), valamint egyéb termékek (dísztárgyak, játékok, hangszerek) csoportjait. Mint megtudtuk, a Beregdaróctól Sátoraljaújhelyig húzódó kiemelt termősáv az Interreg projekt (NSKI) keretében számtalan munkalehetőséget biztosít az ott élők számára, s ugyanakkor a kender termesztésének újbóli felélesztésére tesz kísérletet.

 

A műhelymunka további részében Kolozsvári István etnográfus előadásában bemutatásra került a „Biharországtól Gömörországig” A tárgyalkotó népművészet hagyományainak erősítése transznacionális együttműködéssel. EFOP-5.2.2-17 azonosítószámú projekt, amelyben jelentős szerep jut partnerszervezetünk, a Nagy György elnök úr által vezetett, kézművesek munkáját koordináló felvidéki szakmai közösségnek. Az előadást kiegészítő beszélgetésekben elhangzott, hogy ez a fajta partneri együttműködés mindkét fél számára rendkívül hasznos, hiszen nemcsak a szakmai ismeretek bővítését, de a személyes kapcsolatok alakítását, a további együttműködést is segítik.

Ezt követően L’ubomira Zilková kendertermesztő, szövő, a Rimaszombat melletti Rimakokováról A vetéstől a szövésig - a kender és a len elsődleges felhasználási területei című előadásában a személyes tapasztalatait foglalta össze. Rögtönzött kiállítása az általa készített lakástextíliákból, ruhakiegészítőkből és az előadáson viselt szép ruhája bizonyított a len korszerű felhasználásának gazdag lehetőségeit.

Lehetőségünk volt a beszélgetések során megismerni egymás munkáját, kutatási területét. Így pl. a csuhéval dolgozó Rigó Béla (Várhosszúrét-Felvidék) nagyszerű munkáit is.

A szakmai programok után a Bihari Népművészeti Egyesület Alkotóházában Mahovics Tamás táncpedagógus pásztortáncai tették emlékezetessé áprilisi műhelymunkánkat.