2. Műhelymunka - Agyag a fazékban, fazék az agyagban-az agyag felhasználási területei

22 Apr 2019 : 14:20    0
Török Zita, fazekas népi iparművész, gyakorlati műhelyvezető bemutatása

A Bihari Népművészeti Egyesület alapító tagja, 2010-2018-ig titkára. Középiskolás korában ismerkedett meg az agyaggal, majd érettségi után két évig Mezőtúron volt fazekas tanuló.

Itt mestere Tóth Géza volt, aki sok évig követte és segítette alkotó munkáját. 1993 óta bakonszegi műhelyében készíti használati edényeit alföldi hagyományok alapján. Elsősorban sütő- és tálalóedényeket, de szívesen korongozik figurális kerámiákat, butellákat is. Az Igazgyöngy művészeti iskola kerámia tanára, igazgatóhelyettese. Két tanműhelyben évente 40-50 tanulóval ismerteti meg a fazekasság fortélyait. Tanítványai számos díjat és elismerést szereztek regionális és országos pályázatokon. Nagy türelemmel foglalkozik olyan gyerekekkel, akik az agyagmunkában találnak igazi sikerélményre. Több tanítványa mára már végzett fazekas.  A népművészeti egyesület alkotóházában szakkörökön, nyaranta alkotótáborokban, gyermek - és felnőtt foglalkozásokon, gyermek és családi játszókban adja át ismereteit az érdeklődőknek. A tanítás és az alkotás számára egymást erősítő folyamatok. Országos pályázatokon, kiállításokon, bemutatókon, vásárokon vesz részt alkotásaival. 2013-ban vette át a Kiváló tehetséggondozó kitüntetést.