Gömör- Hímzésfajták (Vászon - gyolcs - bőr téma)

08 Jan 2019 : 20:29    0
Csibi Gyuláné- szűrhímző Népi Iparművész, a Népművészet Mestere

Csibi Gyuláné Sólyom Ilona szűrhímző, szűrkészítő népi iparművész Sárrétudvariban született 1937-ben. A kézimunkát általános iskolás kora óta kedveli, hiszen akkoriban még az iskolában tanították a varrást.

Később tudását bővítette, fiatal lányként tanult egy ismerős varrónőtől. Csibi Gyuláné a cifraszűrök készítését 2002-ben kezdte el, ifj. Vígh Sándor püspökladányi citerás, népi együttes vezető kérésének engedve, ez lett Csibi Gyulánénak élete első cifraszűrje. Ezt a szűrt a még 56 másik követte. 81 évesen a mai napig naponta 7-8 órát dolgozik. A szűröket lányáva,l Sós Károlynéval készítik. Ica néni hímez, a lánya pedig összevarrja azokat.

Jelenleg az országban ötödmagával foglalkozik cifraszűrkészítéssel. Szűrjei az évek során szakmai zsűri által végzett minősítések során estek át, s nemcsak az országban, de országhatáron kívül is viselik, hordják, gyűjtik az ő és lánya Gömör- Hímzésfajták (Vászon –gyolcs -bőr téma)

által készített cifraszűröket.

A Népi Iparművész címet 2014-ben kapta meg, majd 2015. augusztus 23-án vehette át a megtisztelő Népművészet Mestere-díjat, mely a népművészek legrangosabb, kormányzati szintű elismerése, s amit a népművészek Kossuth-díjának is neveznek.

Kiváló, szakmailag is elismert, többszörösen minősített munkájukat számtalan kiállítás és elismerés bizonyítja, munkásságuk több esetben került bemutatásra a helyi és országos médiában is. Népművészeti rendezvények, szakmai fórumok, kiállítások és bemutatók állandó meghívottjai, alázattal képviselik mesterségüket.

Csibi Gyuláné és lánya munkái inspirálták annak idején az első, s azóta már ötször megrendezett hajdúböszörményi Cifraszűrösök Találkozóját, melynek nemcsak ők, de az általuk készített cifraszűrök többsége is állandó résztvevői. E rangos esemény megrendezésének az ő cifraszűrjeik adták az alapötletet.